Sprawozdanie Zarządu RJP Nr 18 Murcki
z działalności w roku 2015
RJP Nr 18 Murcki działała zgodnie z
założeniami statutu na rzecz mieszkańców dzielnicy. Wszystkie
zadania zostały zrealizowane zgodnie ze statutem oraz podejmowanymi
uchwałami. Odbyło się 11 sesji rady, na których podjęto 5
Uchwał. Obecność radnych na sesjach w całym roku stanowiła 85%.
Bardzo zadowalający wynik. Oto tematy podjęte w roku 2015:
- Wizja lokalno - porządkowa na terenie dzielnicy z przedstawicielami Straży Miejskiej, sporządzono protokół z problemami do realizacji w ciągu całego roku. Zadania wykonano, pod stałą kontrolą zespołu porządkowego Rady.
- Odbyło się spotkanie z Policją Komisariatu 4 w Katowicach - omawiano problemy dotyczące bezpieczeństwa w dzielnicy oraz kradzieżami w ogrodach działkowych.
- List gratulacyjny dla Prezydenta Marcina Krupy.
- Zaproszenie na wystawę pt. „Murcki nieobiektywnie, Murcki nierealnie „
- Realizacja zadania z budżetu obywatelskiego: plac zabaw w Parku Murckowskim.
- Zespół ochrony środowiska i zabytków z Sylwestrem Szwedą na czele, monitoruje potrzeby dzielnicy oraz składa stosowne dokumenty w sprawie ochrony zabytku jakim jest min. „Łaźnia” na terenie Kopalni KWK Murcki przy ul. Leśników oraz spowodowano przeniesienie stanowiska strzelniczego z terenu kopalni „Murcki” na teren Dolinki Murckowskiej. Przygotowano i przeprowadzono konferencję przyrodniczą na terenie Dolinki Murckowskiej z udziałem przedstawicieli Miasta Katowice oraz innych instytucji.
- Przeprowadzono kolejny raz wielkie sprzątanie lasów murckowskich w kwietniu 2015r. Inicjatorem oraz odpowiedzialnym za przeprowadzenie akcji był Sylwester Szweda. Do akcji włączyły się szkoły oraz wolontariusze.
- Wyremontowane i zagospodarowane zostało pomieszczenie dla Rady, Straży Miejskiej Radnych Miasta oraz Policji przy ul. R. Mruczka 5.
- Otrzymaliśmy podziękowania za współpracę na rzecz lokalnej społeczności od Ks. Proboszcza Pawła Szumilasa oraz Klubu Sportowego „Orzeł Katowice”- dziękujemy.
- Nawiązaliśmy współpracę i jest ona kontynuowana ze Spółką Śląsko-Dąbrowską z Panią Kierownik Justyną Wojtan w sprawach czystościowych i organizacyjnych na terenie dzielnicy.
- Odbyliśmy spotkanie na terenie Parku Murckowskiego z firmą Sky PR w sprawie powstania parku linowego. Sprawa w toku. Finał niewiadomy.
- W trakcie analiz i częściowej realizacji są następujące sprawy:
- szykany na
ulicy Samsonowicza- po konsultacjach zrealizowane będą trzy
wzniesione przejścia dla pieszych w okolicach nr: 8, 16, 34,36 co
spowoduje uspokojenie ruchu na w\w ulicy, szykany są niemożliwe do
realizacji w związku z zatoczkami na poboczach,
- przeniesienie
przystanku autobusowego do wsiadania w kierunku Katowic na ul. Goetla
5- po konsultacji z MZUiM oraz mieszkańcami nie
jest możliwe przeniesienie przystanku bez nakładów finansowych
dlatego w trakcie remontu ul. Goetla będzie taka możliwość, nie
ma mowy o likwidacji przystanku!
- kamienie na
drodze gruntowej przy ul. Kubisty do Fałata- zostały postawione
w związku z niebezpieczeństwem jakie stanowiły nielegalnie
wyjeżdżające samochody – sprawa nadal w toku, wymiana pism,
- pismo do
Prezydenta w sprawie budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego -
brak odpowiedzi,
- sprawa
postawienia biletomatu w dzielnicy- czekamy na odpowiedź z
Taurona w związku z podłączeniem do sieci w
okolicy przystanku autobusowego na Placu Kasprowicza,
- przejęcie
budynków w Parku Murckowskim przez Miasto Katowice od Holdingu-
sprawa w toku,
- Na wniosek Pana Bartka Zatorskiego zostało złożone zapytanie w sprawie nadania imieniem Augustyna Halloty wzgórza pomiędzy Cegielnia a terenem po byłej KWK Murcki Szyb Stanisław w 100 letnia rocznicę śmierci- sprawa trafiła do UM Katowice- odpowiedź brzmi: nadawanie nazw obiektów fizjograficznych nadaje w drodze rozporządzenia minister do spraw administracji publicznej- nie Rada Gminy, jednak opracowany biogram trafił do rejestru do wykorzystania w przyszłości nadaniu nazwy np. wskazanej ulicy.
- W miesiącu wrześniu odbyło się wielkie sprzątanie dzielnicy we współpracy z następującymi jednostkami: MZUiM, ZZM, MPGK. Akcja przyniosła bardzo dobre efekty i powinna być kontynuowana 2 razy w roku.
- Zrealizowaliśmy wszystkie zadania z rezerwy budżetowej- min. zakupiono dla dzielnicy ozdoby świąteczne na ul. Wolności oraz Pl. Kasprowicza, obył się pierwszy Jarmark Świąteczny – Bożonarodzeniowy z wielkim sukcesem, bardzo dziękujemy za pomoc wszystkim w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia.